قیمت روز محصولات اپل

ebay به وب سایت ۲۵ ساله تبدیل شد

سایت ebay امروز ۲۵ ساله شد و در کنار محصولات اینترنتی چون اینترنت اکسپلورر و یاهو توانسته نیم قرن عمر پیدا کند. ebay شاید همچون گذشته کاربری بسیاری ندارد، اما به عنوان یکی از قدیمی ترین سایت های اینترنت شناخته می شود.

در سال ۱۹۹۵ پیر امیدیار ایرانی تبار تصمیم می گیرد وب سایتی دایر کند که در آن به خرید و فروش اجناس خود می پردازند. البته در آن زمان وضعیت اینترنت بسیار متفاوت از حال بود. در طی ۲۵ سال فعالیت با فرازو نشیب های متعددی رو به رو شد و همیشه موفق نبود.

شایان ذکر است بزرگترین سقوط Ebay مربوط به دوره حباب دات کام می شود. شایان ذکر بوده که حباب دات کام یک حباب اقتصادی بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۰ میلادی بود که طی آن بازارهای بورس جهان شاهد رشد سریع سهام کشورهای صنعتی به دلیل ارزش مالی شرکت‌های بخش اینترنت و شاخه‌های مرتبط بودند.

به آسانی می‌توان گفت که اگر پی‌پال بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۵ در مالکیت ebay نبود به جایی که امروز هست نمی‌رسید و حتی شاید اگر خرید ۱.۵ میلیون دلاری پی‌پال نبود، ایلان ماسک مالک قبلی پی‌پال نیز در جایگاهی که اکنون هست نمی‌بود.

امروزه ebay با رقابت شدیدی روبه‌رو است. به ویژه از سوی شرکت‌هایی مانند آمازون و وال‌مارت که می‌کوشد روش مشابهی را پیش بگیرد. این شرکت سال گذشته ناچار شد StubHub را که سامانه‌ی فروش آنلایت بلیت برنامه‌های گوناگون است، به قیمت ۴.۰۵ میلیارد دلار به Viagogo بفروشد.

اخیراً این شرکت تلاش‌های گوناگونی برای حفظ جایگاه خود انجام داده است. از جمله کوشیده تا با نظرات جعلی برای کالاها و داروهای ویروس کرونا برخورد کند و در عجیب‌ترین موضوع، شش کارمند ebay به گفت‌وگوی اینترنتی با خبرنامه‌ای که منتقد این شرکت بود، متهم شدند. کاری که این شرکت آن را خلاف منافع خود می‌داند.

به هر حال باید بیان داشت که Ebay شاید دوران اوج خود را سپری کرد، اما همچنان محبوبیت دارد.

منبع